Валентина Волік: "Під час двох попередніх виборчих кампаній 44% виборчих дільниць в області були недоступними для виборців маломобільних груп "

Місцеві вибори в Україні, які мають відбутися цієї осені, відбудуться за оновленим виборчим кодексом.  У новому документі врегульовано, зокрема, і частину питань архітектурної доступності приміщень для волевиявлення для маломобільних груп громадян.

Громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Сумській області Валентина Волік поділилась з нами власними спостереженнями щодо рівня доступності виборчих дільниць в Сумах та області, які були зафіксовані під час попередніх виборчих кампаній.

 - Наскільки серйозною для Сумщини є проблема недоступності виборчих дільниць ?

- Протягом  2019 року відбулися 2 виборчі кампанії – президентські та парламентські вибори, в ході яких постійно приходилося стикатися із проблемою недоступності виборчих дільниць для різних категорій, а саме – осіб з інвалідністю, які  пересуваються на візках, осіб з інвалідністю, які мають захворювання   опорно-рухового апарату, осіб з інвалідністю по зору, громадян похилого віку. 

Із 1000 виборчих дільниць, які були в Сумській області, повністю відповідали вимогам доступності тальки 23 %, 44% виборчих дільниць – недоступні для виборців з маломобільних груп, ще 33% - визначені як частково доступні.  Мною були зроблені запити до органів влади та органів місцевого самоврядування на предмет доступності дільниць. Більшість відповідей носили формальний характер та часто не відповідали дійсності.

Саме під час виборчих кампаній до мене надійшло 76 особистих звернень від представників маломобільних груп виборців. Більшість із них  - це виборці Шосткинського, Недригайлівського, Роменського районів.

- У чому саме ці дільниці були недоступними?

 - В основному проблеми стосувалися того, що виборчі дільниці знаходяться на 2 або 3 поверхах будівель; особливо в сільській місцевості приміщення не обладнані пандусами, а тимчасові пандуси не завжди відповідали нормам безпеки.

У місті Суми 132 виборчі дільниці, але повністю відповідали ДБН - 27, всі інші мали проблеми, наприклад, такі як – 1-2 сходинки до приміщення для голосування, знаходяться на 2 поверсі, або приміщення дільниць взагалі не мали пандусів. 

Загалом усі посадовці, до яких я зверталась, погоджуються, що проблема є, але говорять про недостатність фінансування та відповідальність керівників закладів, де знаходилися дільниці щодо їх облаштування.

Так, наприклад, заступник начальника відділу містобудування та архітектури Конотопської  міської ради Василь Романів розповів, що з 36 виборчихдільниць у Конотопі, доступ для людей з інвалідністю є лише у шести. За його словами, не у всіх спорудах цей доступ відповідає будівельним нормам (ДБН) — просто є можливість доїхати на візку. Така ситуація склалася у зв’язку з недостатнім фінансуванням. У майбутньому, під час ремонту та реставрації будівель, будуть враховувати потреби осіб з інвалідністю відповідно до нових ДБН. Подібні відповіді надходили і від очільників містаСуми, Шостка, Глухів, Лебедин.

- Чи відбувається зараз якась робота або комунікація з представниками влади щодо належного облаштування дільниць. Можливо, якісь рекомендації чи листи?

- Я співпрацювала із представниками комітету доступності при Сумській ОДА, але зараз змінився голова ОДА, тому все розпочинається по-новому. Написані листи, організовуємо скайп-обговорення. Працюю напряму в районах із керівниками міст та районних адміністрацій, але у зв’язку із змінами територіального устрою буде важче вирішувати ці питання.

Пропонуємо прочитати кілька матеріалів ОПОРИ на тему архітектурної доступності виборчих дільниць а також про те, що змінить у доступності волевиявлення для маломобільних груп громадян новий Виборчий кодекс. 

Архітектурна доступність виборчих дільниць – потреба лише «невидимих» виборців?

https://www.oporaua.org/article/vybory/19641-arkhitekturna-dostupnist-viborchikh-dilnits-potreba-lishe-nevidimikh-vibortsiv

Аналітична записка щодо гарантій дотримання виборчих прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп виборців у Виборчому кодексі України

https://www.oporaua.org/report/vybory/19812-analitichna-zapiska-shchodo-garantii-dotrimannia-viborchikh-prav-osib-z-invalidnistiu-ta-malomobilnikh-grup-vibortsiv-u-viborchomu-kodeksi-ukrayini