Судова реформа: як відбуватиметься оптимізація мережі судів на Сумщині

На сьогоднішній день в Україні триває судова реформа, одним з етапів якої є оптимізація судів.У 2017 році Президентом України видано укази про ліквідацію, реорганізацію та утворення судів. Якою буде реформа на Сумщині, ГО «Бюро правничих комунікацій» поцікавились у ТУ ДСА в Cумській області. Ми надіслали інформаційний запит. Подаємо текст у повному обсязі. 

Загалом унаслідок оптимізації мережі судів кількість місцевих загальних судів Сумської області скоротилось до 7. Створено такі окружні суди:

Глухівський окружний суд - у місті Глухові,Глухівському, Кролевецькому та Путивльському районах Сумської області із місцезнаходженням у містах Глухові, Кролевці та Путивлі Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Глухівського міськрайонного суду. Кролевецького районного суду та Путивльського районного суду Сумської області;

Конотопський окружний суд - у місті Конотопі. Буринському та Конотопському районах Сумської області із розташуванням у містах Конотопі та Бурині Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Буринського районного суду та Конотопського міськрайонного суду Сумської області;

Охтирський окружний суд - у місті Охтирці, Великописарівському. Охтирському та Тростянецькому районах Сумської області із розташуванням у містах Охтирці та Тростянці. селищі міського типу Великій Писарівці Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Великописарівського районного суду, Охтирського міськрайонного суду та Тростянецького районного суду Сумської області;

Роменський окружний суд - у місті Ромнах, Липоводолинському, Недригайлівському та Роменському районах Сумської області із розташуванням у місті Ромнах, селищах міського типу Липовій Долині та Недригайлові Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Липоводолинського районного суду. Недригайлівського районного суду та Роменського міськрайонного суду Сумської області;

Сумський окружний суд - у місті Лебедині, Білопільському, Краснопільському, Лебединському та Сумському районах Сумської області із розташуванням у містах Сумах. Білопіллі та Лебедині, селищі міського типу Краснопіллі Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Білопільського районного суду. Краснопільського районного суду. Лебединського районного суду та Сумського районного суду Сумської області;

Шосткинський окружний суд - у місті Шостці. Середино-Будському. Шосгкинському та Ямпільському районах Сумської області із місцезнаходженням у містах Шостці та Середині-Буді. селищі міського типу Ямполі Сумської області шляхом реорганізації (злиття) Середино-Будського районного суду, Шосткинського міськрайонного суду та Ямпільського районного суду Сумської області;

Окружний суд міста Сум - у місті Суми.

19 червня 2018 року Державною судовою адміністрацією України прийнято рішення про призначення тимчасово виконуючих обов’язків керівників апаратів новостворених місцевих судів з метою здійснення ними дій щодо реєстрації новоутворених судів як юридичних осіб, забезпечення необхідних дій для належного початку їх роботи та представництва таких судів як органів державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

Т.в.о. керівника Глухівського окружного суду призначено Бадюк С.Ф., Конотопського окружного суду - Ожог Н.Л.. Охтирського окружного суду - Спасьонову С.М., Роменського окружного суду - Богдан 1.1.. Сумського окружного суду Васяєва С.А., Шосткинського окружного суду - Пихтар І.В., окружного суду м.Сум - Пономаренко В.І.

Ці тимчасові керівники в короткий строк повинні зареєструвати нові окружні суди як юридичні особи, оформити печатки, бланки та документацію нових судів, а також приступити до підбору співробітників апарату.

На виконання Указу Президента України від 29 грудня 2017 року № 449/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів» 04 липня 2018 року здійснено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи - Окружного суду м.Суми, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.Ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - 42278146.

Новоутворений окружний суд почне свою роботу з дня, визначеного у повідомленні голови цього суду про початок роботи, розміщеного в газеті «Голос України» відповідно до ч. 6 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно з положеннями п. З Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. Отже, Зарічний районний суд м.Суми та Ковпаківський районний суд м.Суми здійснюватимуть правосуддя до початку роботи новоутвореного суду.

Державна реєстрація новостворюваних судів має багато особливостей. У державних реєстраторів відсутня єдина практика підходу до даного питання, тому при процедурі реєстрації виникають зволікання.

Проте, за офіційною інформацією ТУ ДСА в Сумській області, найближчим часом інші шість судів теж набудуть статус новоутвореної юридичної особи. Загалом ліквідація і створення судів відбуватиметься поступово.

Кількість суддів у суді визначатиме ДСА України за погодженням з Вищою радою правосуддя з урахуванням судового навантаження та в межах видатків, передбачених у бюджеті на утримання суддів та оплату їх праці.

Сьогодні в області кадровий суддівський корпус місцевих загальних судів недоукомплектований на 72% ( при штатній чисельності 125 суддів (визначено наказом ДСА України 843 від 08.08.2017 р.), станом на 1 липня в судах фактично працює 90 суддів).

На даний час в Буринському, Краснопільському. Кролевецькому судах працює по 1 судді. Це означає, якщо суддя йде у відпустку, або знаходиться на лікарняному, або у нього закінчились повноваження - в районі правосуддя відсутнє. Саме тому суди і об'єднані в один окружний суд в середньому зі штатом в 15-30 суддів. Отже, судів без суддів більш не буде.

Ніяких незручностей для громадян - мешканців віддалених районів області - не буде. Вони як зверталися до суду в своєму районному центрі, так і будуть звертатися там. С приміщення суду, в ньому будуть судді, канцелярія, але юридично це буде окружний суд, об'єднаний з судами прилеглих районів .

З 2013 року в Україні запрацював логічний та очікуваний проект «Електронний суд». Останніми роками активно відбувається перехід від паперового документообігу до більш ефективного - електронного. Це дозволяє уникнути значних затрат ресурсів та часу. Наразі учасники судового процесу після відповідної реєстрації можуть отримати процесуальні документи в електронному вигляді. Наприклад, судові виклики до суду здійснюються за допомогою смс повідомлень ( для порівняння - за 2014 рік судами надіслано 9156 смс-повісток, за 2015 рік - 11196, за 2016 р. - 13610, за 2017 р. - 20279, за 1 півріччя 2018 року - 9856 смс-повісток). Також широке застосування знаходить проведення судових засідань за допомогою відеоконференцзв’язку. Якщо в 2014 році проведено 444 таких засідань,в 2015 р. - 988, в 2016 - 1692, 2017 р. - 2167, то за перше півріччя 2018 року - 1570.

З січня 2019 р. в Україні запрацює Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ССІТС). Ця система спрощує спілкування між громадянином та судом, розширює можливості участі зацікавлених осіб в онлайн-консультаціях та онлайн- засіданнях (з 4 червня 2018 року підсистема ЄС1ТС тестується у 18 пілотних судах України).

Все це дозволить громадянам швидко та прозоро вирішувати питання в суді.

Інформація надана ТУ ДСА в Сумській області.

Цей матеріал створено Громадською організацією «Бюро правничих комунікацій» в рамках реалізації грантового проекту «Забезпечення роботи майданчика правничих комунікацій громадськості з судами» за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя». Погляди авторів, викладені у цьому матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.